ایمیل : info@aemi.ir

تلفن : 0218834822

شمارش 25 میلیون رأی و پیشتازی روحانی

انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم روز جمعه 29 اردیبهشت ماه با مشارکت بیش از 70 درصد از مردم در داخل و خارج از کشور برگزار شد. موضوعی که این انتخابات را به یکی از بی سابقه ترین انتخابات از حیث میزان مشارکت مردم بدل کرده است.

 به گزارش شوشان ، در این دوره از انتخابات مشارکت کنندگان آراء خود را برای انتخاب رئیس جمهور دوره دوازدهم از بین چهار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که به ترتیب عبارت بودند از «حسن روحانی»، «سید ابراهیم رئیسی»، «سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشمی طباء» به صندوق های اخذ رأی ریختند.
 بر اساس این خبر، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم به بیش از 40 میلیون نفر رسید و از مرز 70 درصد گذشت. در حالی که تعداد شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 حدود 72.2 درصد بوده و 36 میلیون و 704 هزار و 156 نفر در آن مشارکت داشته اند.
 مشارکت دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در حالی به بیش از 70 درصد رسیده است که تنها در دوره های سوم با 74.26، دوره هفتم با 79.92 و در دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری با 84.83 درصد مشارکت مردم در انتخابات بیش از این دوره بوده است. البته با توجه به افزایش میزان دارندگان صلاحیت برای شرکت در انتخابات، تنها در این دوره از انتخابات است که آمار مشارکت کنندگان به بیش از 40 میلیون نفر رسیده است.
 بنا بر اعلام مسئولان ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان، شمارش آرای صندوق‎ها در سراسر کشور در شعب اخذ رای آغاز شده است. اولویت شمارش آرا با انتخابات ریاست جمهوری است.
بنا بر توافق مجریان و ناظران این انتخابات؛ آرای چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری آقایان روحانی، رئیسی، میرسلیم و هاشمی طبا به تدریج اعلام می شود.
 بر مبنای آخرین گزارش ها از ستاد انتخابات کشور، گفته می شود تاکنون یکی از 2 کاندیدای اصلی «حسن روحانی و سید ابراهیم رئیسی» در رقابت با دیگری با اختلاف پیش افتاده است. در این رقابت روحانی توانسته گوی رقابت را از رقیب اصلی خود در انتخابات ریاست جمهوری برباید. اختلافی که کار را در همان مرحله اول به پایان می رساند.
«سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشمی طباء» هم رقابت نزدیکی برای قرار گرفتن در جایگاه سوم باهم دارند.
 البته این اطلاعات و اخبار درباره میزان آراء کاندیداها بر اساس خبرهای غیر رسمی و اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی است که اختلاف نفر اول با نفر دوم را حدود 8 تا 9 میلیون نشان می دهد؛ مساله ای که قطعا باید ابتدا به تائید ستاد انتخابات کشور و هیات نظارت بر انتخابات برسد. 
با گذشت بیش از 8 ساعت از اتمام انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، «علی اصغر احمدی» معاون وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و در خصوص میزان مشارکت در انتخابات و همچنین تعداد آرایی که تاکنون شمارش شده است، توضیحاتی را ارائه کرد.
وی افزود: پس از تائید هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نتایج انتخابات ریاست جمهوری را همین امروز به استحضار مردم خواهیم رساند.
 رئیس ستاد انتخابات کشور نتایج حاصل 25 میلیون 906 هزار و 729 رأی را که به تائید هیات اجرایی رسیده است، اینگونه عنوان کرد: «حسن روحانی» با 14 میلیون و 619 هزار و 848 رأی نفر اول است، «سید ابراهیم رئیسی» با 10 میلیون 125 هزار و 855 رأی در جایگاه دوم است و آقایان «سید مصطفی میرسلیم و سید مصطفی هاشمی طباء» به ترتیب با کسب 297 هزار و 276 رأی و 139 هزار و 331 رأی در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.
 احمدی یاد آور شد: آراء تا سقف 40 میلیون شمارش شده است که بعد از تائید هیات اجرایی مرکزی انتخابات اعلام خواهد شد. او البته پیش بینی کرد که تا ساعت 14 امروز نتایج شمارش 40 میلیون رأی به طور رسمی اعلام شود.
 

علمی

فرهنگی

ادبی

تربیتی

تاریخی

مذهبی

ورزشی

سیاسی

تماس با ما

آدرس :

پست الکترونیک : info@aemi.ir

تلفن : 0218834822

فکس : 0218834822